Proszę czekać

loading

E-Nekropolie

Rejestracja użytkownika

Cmentarz Wojenny Nr 269 - Niwka

2011-04-01


Cmentarz zlokalizowany jest w powiecie tarnowskim, w gminie Radłów. Stoi obok szkoły, przy drodze prowadzącej z Wojnicza do Żabna. Zbudowany został przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.
Obiekt został zaprojektowany przez Roberta Motkę. Ma kształt prostokąta, a jego powierzchnia wynosi 1942 m2. Od frontu ogrodzenie cmentarza wykonane jest z betonowej balustrady z polami, które w większości wypełnia siatka. Z trzech pozostałych stron tworzą je betonowe słupki i metalowe rurki. Nad nekropolią góruje betonowy obelisk, posiadający płaskorzeźbę stylizowanego sztyletu na licu. Poniżej płaskorzeźby znajduje się tablica z inskrypcją:
„DIE IHR IM LICHTE WANDELT DENKET DERER
DIE FÜR EUCH GESTORBEN SIND“
Co po przetłumaczeniu na język polski znaczy:
„WY, KTÓRZY W ZADUMIE STOICIE WŚRÓD ZNICZY, POMYŚLCIE O TYCH, KTÓRZY ZA WAS POLEGLI“.
Wśród znajdujących się na cmentarzu nagrobków  są duże betonowe oraz małe posiadające różnej wielkości żeliwne krzyże. Cmentarz jest zadbany. Na jego terenie zadziwiająco pięknie prezentują się dostojne dęby oraz smukłe, wysokie topole.
Pochowano na nim 270 żołnierzy. W 14 mogiłach zbiorowych oraz 122 indywidualnych spoczywa 146 żołnierzy austro-węgierskich, 83 Rosjan, a także 41 Niemców.

© 2010-2011 e-Nekropolie.pl All rights reserved.

Projekt i realizacja Cbrti